18" Single Grouser Track Shoe for Bobcat E145 Excavators (CR2974/18)
SKU:
CR2974/18-BOB
FitsModel:
E145
ListDescription:
18" Track Shoe
Part # CR2974/18-BOB
Fits Models At A Glance:
  • Bobcat E145 Excavators (Track):
    E145 (43 link), E145 (46 link)
Key Notes:
  • Part #: CR2974
  • CR2974/18 GRSR 1B 18" $40
    CR2974/20 GRSR 1B 20" $46
    CR2974/24 GRSR 1B 24" $55
  • Shoe Style: 1B (Single Grouser)
  • Shoe Width: 18 in (457 mm)
  • Application: Track shoe / grouser plate for excavator undercarriage
  • Weight: 23.00 lbs (10.43 kg)
  • Notes: Sold individually. Verify link count and bolt pattern before ordering.
Why Choose Broken Tractor:
  • Matched to Bobcat E145 Track Systems
  • Built for Long-Term Undercarriage Durability
  • Fast Shipping from a U.S.-Based Team
Can’t Find What You’re Looking For?
1-800-909-7060 Parts Request Form
FEATURED PRODUCTS
Shipping & Return Policy
Privacy Policy | Terms & Conditions
Building Quality Since 2006  |  Copyright © 2026 Broken Tractor LLC - All Rights Reserved
Product: Category: Brand: Head Title: Bobcat Excavator 18" Track Shoe | Broken Tractor | CR2974/18