Kubota RTV-X1120D Utility Vehicle - Parts & Specifications
SKU:
Kubota-RTV-X1120D-UtilityVehicle-Specs
Kubota RTV X1120D Parts Specs
Part # Kubota-RTV-X1120D-UtilityVehicle-Specs
Key Specifications:
  • Engine: Kubota D1105-E4-UV, 3-cylinder, liquid-cooled diesel
    • Displacement: 1.1L (68.5 cu. in.)
    • Power Output: 24.8 HP
  • Transmission: Variable Hydrostatic Transmission (VHT-X)
    • Drive Modes: 2WD, 4WD with limited-slip front differential
  • Cargo Capacity:
    • Cargo Bed Load: 1,102 lbs
    • Cargo Bed Dimensions: 40.5" x 54.7" x 11.2"